Wiadomości branżowe

TAURON wejdzie do WIG30

Akcje TAURON Polska Energia zostały zakwalifikowane do indeksu WIG30, który będzie obliczany i publikowany od 23 września przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. WIG30 zastąpi dotychczasowy indeks WIG20, w którym akcje TAURONA są notowane od grudnia 2010 r.

Udział akcji TAURONA w indeksie WIG30 wyniesie 2,53 proc. W jego  skład wejdą akcje 30 największych i najbardziej płynnych spółek znajdujących się w obrocie na głównym rynku GPW. Nowy indeks ma pełnić rolę głównego wskaźnika koniunktury giełdowej. Dzięki rozszerzeniu liczby spółek ma on także lepiej odzwierciedlać obecny rozmiar i zróżnicowanie rynku giełdowego i zwiększać zainteresowanie inwestorów i analityków rynkiem giełdowym.

TAURON Polska Energia zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych 30 czerwca 2010 r. Po sesji 17 grudnia tego samego roku znalazł się w składzie indeksu dwudziestu największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wcześniej (w lipcu) akcje spółki zostały zaliczone w skład MSCI Poland Standard Index (indeksu, który zwłaszcza dla inwestorów zagranicznych, jest punktem odniesienia przy budowaniu portfeli i podstawą podejmowania decyzji inwestycyjnych, a od 17 września spółka weszła na listę uczestników indeksu mWIG40 (indeksu cenowego, ciągłego, obejmującego 40 średnich – pod względem wartości rynkowej w wolnym obrocie oraz płynności – spółek notowanych na GPW). Obecnie TAURON Polska Energia jest uczestnikiem indeksów WIG-ENERGIA (24,34 proc.), WIG20 (2,62 proc.), WIG-POLAND (1,86 proc) i WIG (1,77 proc), a także wiedeńskiego indeksu spółek Europy Środkowej ? CECE.

TAURON Polska Energia SA jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa TAURON obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce. W skład Grupy TAURON wchodzą m.in. TAURON Wytwarzanie, TAURON Dystrybucja, TAURON Sprzedaż, TAURON Obsługa Klienta, Południowy Koncern Węglowy, TAURON Ekoenergia oraz TAURON Ciepło.

Źródło TAURON Polska Energia SA. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy