Nawigacja Wiadomości branżowe

Szwajcarski biznesmen Thomas Minder Europejczykiem Roku 2014 magazynu „Reader’s Digest”

Teaser

Thomas Minder nagrodzony został za odważną i skuteczną kampanię na rzecz wprowadzenia nowych zasad wynagradzania szwajcarskich elit biznesu.  Nagrodę co roku przyznaje miesięcznik ?Reader?s Digest?.

Tytuł Europejczyk Roku przyznawany jest przez europejskie wydania miesięcznika ?Reader?s Digest? już od 19 lat. Honorowane są osoby, których działalność służy poprawie losu innych ludzi, wykracza poza standardy i jest zgodna z wartościami humanistycznymi. Tegorocznym laureatem prestiżowego wyróżnienia został Thomas Minder, 53-letni szwajcarski biznesmen i polityk niezależny.

Nagrodę otrzymał w uznaniu za odważną i skuteczną kampanię na rzecz wprowadzenia nowych zasad wynagradzania szwajcarskich elit biznesu. Zbulwersowany horrendalnymi wynagrodzeniami mimo kryzysu i kłopotów finansowych spółek, Minder doprowadził wiosną ubiegłego roku do zwołania ogólnokrajowego referendum i wygrał je, zdobywając 68 procent głosów. Teraz szwajcarski parlament pracuje nad tym, by wola ogółu przybrała kształt ustawy.

W wyniku inicjatywy Mindera akcjonariusze spółek notowanych na giełdzie w Szwajcarii będą mieć decydujący głos w sprawie premii dla kadry kierowniczej. Dla tych, którzy naruszą te zasady nowe prawo będzie przewidywać wysokie grzywny i kary więzienia do trzech lat.

Inicjatywa Mindera stała się częścią europejskiej debaty o ograniczeniu płac kadry kierowniczej. Maximilian Reimann ze Szwajcarskiej Partii Ludowej stwierdza, że Minder wykazał się ?prawdziwą polityczną dalekowzrocznością?. Simon Tilford, zastępca dyrektora Centrum Reform Europejskich w Londynie, mówi, że ?przyznanie akcjonariuszom większych możliwości kontroli to prawdopodobnie dobre rozwiązanie?.

Po ukończeniu studiów Minder pracował w Nowym Jorku w szwajcarskiej firmie produkującej kapelusze, a później wrócił do Szwajcarii, by prowadzić rodzinną firmę Trybol w mieście Neuhausen am Rheinfall niedaleko Zurychu. W 2001 roku linie lotnicze Swissair zawiesiły działalność i nie zapłaciły Minderowi za dostawę artykułów higienicznych. Minder ostatecznie porozumiał się z nowym dyrektorem linii lotniczych i otrzymał zaległą zapłatę. Był jednak oburzony, że Mario Corti, ustępujący dyrektor naczelny Swissair, tuż przed ogłoszeniem upadłości firmy dostał 5-letnią odprawę w wysokości 7,5 mln dolarów.

Jego determinacja wzrosła, gdy zauważył, że inni dyrektorzy również otrzymują wysokie nagrody za mierne wyniki i niepowodzenia. W 2006 roku rozpoczął kampanię na rzecz referendum, którego celem było zwiększenie wpływu akcjonariuszy na poziom wynagrodzeń dyrektorskich w firmach notowanych na szwajcarskiej giełdzie; zebrał 100 tysięcy podpisów w wymaganym przez szwajcarskie prawo okresie 18 miesięcy.

W 2011 r. Minder został wybrany do parlamentu, kandydując w kantonie Schaffhausen. Ma rozmaite zainteresowania ? gra w drużynie oldbojów klubu piłkarskiego FC Schaffhausen, jest zapalonym ornitologiem i członkiem Światowego Funduszu na rzecz Przyrody (WWF).

Thomas Minder jest 19. zdobywcą prestiżowego tytułu przyznawanego przez redakcje europejskich wydań miesięcznika ?Reader?s Digest?. Artykuł szczegółowo przedstawiający sylwetkę Thomasa Mindera i wyjaśniający jego historię znajdziemy w lutowym wydaniu magazynu ?Reader?s Digest?.

Poprzedni laureaci nagrody: 

2013: Agnieszka Romaszewska ? dyrektor telewizji Biełsat odbieranej na Białorusi

2012: Isabel Jonet ? działaczka banków żywności

2011: Monika Hauser ? lekarka niosąca pomoc ofiarom wojennych gwałtów

2010: Iana Matei ? aktywistka walcząca z handlem ludźmi

2009: Joachim Franz ? inicjator wielu akcji na rzecz walki z HIV/AIDS

2008: Maria Nowak ? autorka programu mikropożyczek dla najuboższych

2007: Dr Ruedi Lüthy ? twórca klinik dla chorych na AIDS w Zimbabwe

2006: Ayaan Hirsi Ali ? działaczka na rzecz praw muzułmanek

2005: Dr Leonid Roshal ? lekarz na miejscu masakry w Biesłanie

2004: Peter Eigen ? założyciel Transparency International

2003: Simon Pánek ? założyciel organizacji ?Ludzie w potrzebie?

2002: Eva Joly ? polityk i sędzia walcząca z korupcją we Francji

2001: Linus Benedict Torvalds ? twórca systemu operacyjnego Linux

2000: Paul van Buitenen ? demaskator nieprawidłowości w Komisji Europejskiej

1999: Dr Inge Genefke ? lekarka prowadząca rehabilitację ofiar tortur

1998: Pete Goss ? żeglarz, który uratował swojego rywala przed utonięciem

1997: Frederic Hauge ? aktywista walczący ze skażeniem środowiska odpadami nuklearnymi

1996: Imre Kozma ? ksiądz, który pomaga ludziom starym i bezdomnym

Źródło Tarsago Polska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy