Nawigacja

Rynek transportowy w Polsce. Największe zainteresowanie lekkimi ładunkami, eksport do Niemiec i Wielkiej Brytanii

Rynek transportowy w Polsce. Największe zainteresowanie lekkimi ładunkami, eksport do Niemiec i Wielkiej Brytanii W 2018 roku Polacy w transporcie krajowym przewozili najczęściej lekkie ładunki

Rynek transportowy w Polsce. Największe zainteresowanie lekkimi ładunkami, eksport do Niemiec i Wielkiej Brytanii

W 2018 roku Polacy w transporcie krajowym przewozili najczęściej lekkie ładunki o wadze do 2 ton. Głównymi kierunkami importu i eksportu były dla Polski Niemcy i Wielka Brytania – wynika z analizy rynku transportowego przeprowadzonej przez serwis Oferteo.pl.

Trzy czwarte zapytań dotyczy transportu krajowego

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Oferteo.pl, największy polski serwis łączący poszukujących usług z ich dostawcami, aż trzy czwarte wszystkich osób zlecających transport w 2018 roku było zainteresowanych przewozami krajowymi. 13% zapytań dotyczyło eksportu towarów z Polski, a 10% – importu z innych krajów Europy. Niewielki odsetek zleceń (2%) dotyczył transportu z załadunkiem i rozładunkiem poza granicami Polski.
Niemcy i Wielka Brytania nadal najpopularniejsze
W porównaniu do ubiegłych lat nie zmieniły się główne kierunki importu i eksportu towarów. Na pierwszym miejscu w obu kategoriach znalazły się Niemcy, do których towary eksportowało 38%, a z których importowało je 36% badanych. Z Wielkiej Brytanii sprowadzało produkty 19% ankietowanych, a wysyłało je tam 20%.
Na kolejnych miejscach w kategorii importu znalazły się: Holandia (7%), Włochy (7%) i Francja (6%).
Natomiast dla eksportu: Francja (8%), Holandia (5%) oraz Włochy i Czechy (po 4%).
Najmniej popularnymi kierunkami eksportu (2%) są Dania, Norwegia, Szwajcaria, Ukraina oraz Irlandia, która była również na ostatnim miejscu w zestawieniu dotyczącym importu.

Przewozimy stosunkowo lekkie ładunki

W ubiegłym roku badani przez Oferteo.pl najczęściej poszukiwali transportu dla ładunków o wadze do 2 ton. Takie zapytania stanowiły 51% wszystkich złożonych w serwisie. Na drugim miejscu, z popularnością na poziomie 24%, znalazły się najcięższe ładunki, których waga przekracza 20 ton.

Czym przewożono ładunki?

Pojazdami najczęściej wybieranymi do transportu były samochody typu plandeka / firanka / mega. Ich popularność wzrosła aż o 18% w stosunku do roku poprzedniego i wyniosła 46%. Na drugim miejscu plasuje się bus transportowy z wynikiem 30% oraz meblowóz wybierany w 10% przypadków.
– Na rynku działa wiele firm transportowych, przez co konkurencja w branży jest wyjątkowo duża. To oczywiście korzystne dla nas jako klientów i z pewnością warte wykorzystania. – radzi Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. – Szukając odpowiedniego przewoźnika, dobrze jest zapoznać się z ofertami przynajmniej kilku z nich. Istotnymi czynnikami przy dokonywaniu wyboru powinny być: cena, stan floty, doświadczenie kierowców, opinie oraz dostępne terminy.
Metodologia badań
Przedstawione dane pochodzą z analizy prawie 18 000 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl w 2018 roku przez podmioty poszukujące usług transportowych.
Jak działa Oferteo.pl?

Za pośrednictwem www.oferteo.pl zarejestrowani w serwisie Wykonawcy usług i Dostawcy produktów mają możliwość dotarcia do nowej grupy Klientów poszukujących konkretnej usługi lub produktu. Pozwala to zaoszczędzić cenny czas związany z poszukiwaniami i obsługą klientów.

Klienci poszukujący konkretnej usługi lub produktu mogą w jednym miejscu bezpłatnie złożyć zapytanie o oferty. Konsultanci pracujący w serwisie wyselekcjonują dla nich odpowiednie firmy, które zostaną powiadomione o zapytaniu z ich branży, by spośród nadesłanych ofert Klienci mogli wybrać najlepszą dla siebie.

O OFERTEO

Oferteo.pl z siedzibą we Wrocławiu to serwis internetowy, którego głównym celem jest ułatwienie dokonywania transakcji handlowych, a w szczególności kontaktowanie potencjalnych nabywców z najlepszymi dostawcami produktów i usług. Platforma istnieje od 2008 roku.

Więcej na www.oferteo.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy