Nawigacja Wiadomości branżowe

Pierwsze zlecenie oddziału wiertniczego

1 grudnia br. w Niecce Grodzieńskiej pod Bolesławcem rozpoczęła pracę 300-tonowa samojezdna wiertnica. To kluczowy etap w rozwoju powstałego w ubiegłym roku oddziału wiertnictwa powierzchniowego PeBeKa, który tym samym zaczął realizować zamówione przez KGHM odwierty rozpoznawcze.

Rozpoczęcie pierwszego odwiertu pod Bolesławcem to długo oczekiwana chwila. Po miesiącach przygotowań technicznych i logistycznych oddział zaczął wypełniać cele, do których został powołany latem 2012 roku ? mówi Jacek Kulicki, prezes PeBeKa. – To ważne wydarzenie, ponieważ tym samym rozszerzyliśmy paletę naszych usług o wiercenie otworów geologiczno-poszukiwawczych oraz geologiczno-rozpoznawczych, a także otworów technicznych pod przyszłe mrożenia górotworu.

Wykonanie odwiertów geologiczno-rozpoznawczych na terenie gmin Bolesławiec oraz Warta Bolesławiecka zamówił KGHM Polska Miedź, który będzie głównym odbiorcą usług oddziału wiertniczego. Otwory wiertnicze sięgną na głębokość około 1500 metrów. Dzięki temu możliwe będzie zebranie szczegółowych danych o warunkach geologicznych występowania i zasięgu złoża rud miedzi i kopalin towarzyszących, a także informacji o mineralizacji miedziowej i metali występujących z miedzią w rudzie. Odwierty wzbogacą również wiedzę specjalistów PeBeKa o tutejszych warunkach hydrogeologicznych oraz głębokości zalegania dolnej powierzchni skał osadowych z okresu permu.

Przed rozruchem wiertnicy i rozpoczęciem wierceń w Niecce Grodzieńskiej konieczne było stworzenie zespołu złożonego z doświadczonych specjalistów i wykonanie wielu prac przygotowawczych. Nad ich realizacją czuwał Andrzej Cozac, kierownik nowego oddziału, który w strukturze PeBeKa funkcjonuje jako Kierownictwo Robót Wiertniczych Powierzchniowych. Na przygotowywanym placu robót wiertniczych postawiono zaplecze socjalno-techniczne, ułożono płyty drogowe, przygotowano również zaplecze elektryczne i hydrauliczne. Kolejnym etapem był transport i montaż urządzenia wiertniczego, które składa się z samojezdnej wiertnicy typu MR6000, zbiorników oraz pomp płuczkowych i generatorów prądotwórczych. Ważącą 300 ton maszynę wyprodukowano we Włoszech, a do Polski została przywieziona w częściach przez 30 tirów przystosowanych do przewozu dużych i ciężkich elementów konstrukcyjnych. Transporty do miejsca montażu pod Bolesławcem trwały ponad miesiąc.

W listopadzie br. cztery załogi – po siedem, osiem osób każda – pracowały przez całą dobę w dwunastogodzinnych zmianach, aby wiertnica mogła zacząć pracę w wyznaczony terminie 1 grudnia. Taki tryb zmianowy zostanie zachowany, ponieważ wiertnica musi pracować non stop, 24 godziny na dobę, co wynika z technologii wiercenia. Obecnie zespół oddziału wiertniczego liczy 33 osoby (kierownicy wiertni, specjaliści ds. wiertnictwa, operatorzy wiertnicy, elektrycy, mechanicy oraz pomocnicy wiertaczy). Trwa rekrutacja ? do końca bieżącego rok zespół powiększy się dodatkowo o kilku specjalistów.

Zgodnie z ustaleniami roboty w Niecce Grodzieńskiej pod Bolesławcem potrwają do sierpnia 2014 roku.

Parametry techniczne urządzenia wiertniczego MR6000:

  • Producent: DRILLMEC
  • Typ: samojezdne urządzenie wiertnicze, teleskopowe, stawiane i opuszczane hydraulicznie
  • Wysokość: 35 metrów
  • Udźwig na haku: 136 ton
  • Wysokość mostku wieżowego: 16,7 metra
  • Moc wyciągu wiertniczego: 500 KM
  • Napęd: Caterpillar C15
  • Średnica liny: 35 mm

Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa Spółka Akcyjna z Lubina to jedna z największych firm budowlanych w Polsce. Przychody spółki w 2012 roku wyniosły ponad 465 mln złotych. Notowana jest w rankingach 500 największych polskich przedsiębiorstw Rzeczpospolitej i Polityki. W rankingu Diamentów Forbesa 2013 uzyskała 22 lokatę wśród dużych ogólnopolskich firm. PeBeKa znajduje się też na 34 miejscu wśród największych firm z Dolnego Śląska i zajmuje pierwszą pozycję wśród czterech największych dolnośląskich firm budowlanych (wg rankingu Polityki). Lubińskie przedsiębiorstwo zatrudnia około 1700 osób.

Świadczy usługi w zakresie budownictwa specjalistycznego ogólnego i inżynieryjnego, dysponuje własnym, nowoczesnym parkiem maszynowym, możliwościami produkcyjnymi na poziomie pozwalającym na kompleksową realizację kontraktów – od prac projektowych po pełne zakończenie inwestycji. Buduje obiekty podziemne i powierzchniowe na rzecz górnictwa, transportu i komunikacji, przemysłu, a od niedawna również w branży ochrony środowiska. Dysponuje unikalną na skalę światową technologią głębienia szybów z zastosowaniem mrożenia górotworu. Dzięki jej zastosowaniu firma wybudowała 29 szybów dla KGHM Polska Miedź S.A.

Geneza PeBeKa SA jest związana z odkryciem złóż miedzi i początkami Zagłębia Miedziowego. W początkowym etapie firma głębiła i uzbrajała szyby nowopowstających kopalń, rozszerzając później zakres działalności o tworzenie pełnej infrastruktury zakładów górniczych. Pracownicy PeBeKa budowali kopalnie od podstaw, jako pierwsi dotarli do pokładów złoża rudy miedzi, głębili kolejne szyby i poszerzali sieć wyrobisk chodnikowych. Powstał w ten sposób zespół nowoczesnych kopalń czołowego światowego producenta miedzi, które PeBeKa rozbudowuje do dziś. PeBeKa działa w ramach Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A., który jest właścicielem 100 proc. akcji przedsiębiorstwa.

Źródło PeBeKa SA. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy