Wiadomości branżowe

Nowa Moc w Opolu

TAURON Dystrybucja otworzył nowoczesny GPZ (Główny Punkt Zasilania) w Bierkowicach. Inwestycja pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Opola i przyłączenie nowych klientów w pobliskiej strefie gospodarczej. 

Nowa stacja elektroenergetyczna 110/15 kV doprowadza energię między innymi do amerykańskiej fabryki Polaris, która zajmuje się produkcją profesjonalnych quadów wykorzystywanych między innymi w wojsku, leśnictwie czy energetyce. Uruchomienie GPZ umożliwia także odciążenie punktu w Zakrzowie.

GPZ Bierkowice jest pierwszym na Opolszczyźnie, w którym zastosowano rozdzielnię 110 kV w technologii GIS (w izolacji gazowej sześciofluorku siarki). Został włączony w ciąg linii 110 kV Dobrzeń ? Sudecka.

Koszt budowy( wraz z wcięciem do linii 110 kV) wynosi blisko 17,5 mln. zł. Projekt i budowa finansowane są ze środków własnych TAURON Dystrybucja. Na Opolszczyźnie znajduje się łącznie 44 GPZ, natomiast w samym Opolu jest już ich osiem.

Symbolicznego otwarcia GPZ Bierkowice dokonali m.in. Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego, oraz Jerzy Rzemyszkiewicz, wiceprezes zarządu TAURON Dystrybucja.

Podstawowe dane techniczne GPZ Bierkowice:

  1. Wnętrzowa rozdzielnia 110 kV GIS w izolacji gazowej SF6 firmy SIEMENS jednosystemowa w układzie H5;
  2. Dwa transformatory o mocy 25 MVA każdy produkcji ZREW Łódź;
  3. Wnętrzowa rozdzielnia 15 kV ,30-polowa produkcji Elektrobudowa S.A. z pojedynczym sekcjonowanym układem szyn.


dostarczył infoWire.pl

Źródło TAURON Polska Energia SA. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #administracja i cyfryzacja   #administracja i cyfryzacja co to   #administracja i cyfryzacja opinie   #administracja i cyfryzacja uwm   #administracja i cyfryzacja uwm plan zajec   #cyfryzacja a digitalizacja   #cyfryzacja a gospodarka   #cyfryzacja a informatyzacja   #cyfryzacja a nowe technologie   #cyfryzacja a rynek pracy   #cyfryzacja administracji publicznej