Wiadomości branżowe

Jak zainwestować w niższe rachunki za ciepło?

Zdarza się, że przy okazji rocznego rozliczenia za zużycie ciepła, jesteśmy informowani o niedopłacie. W jaki sposób kolejnym razem uniknąć konieczności dopłacania i obniżyć rachunek za energią cieplną?

Już w okresie letnim można podjąć kroki w kierunku niższych opłat za ogrzewanie. Jednym z nich jest zainstalowanie w budynku, w którym mieszkamy systemu inteligentnej automatyki pogodowej. System tego typu, w momencie spadku temperatury na zewnątrz, automatycznie włącza ogrzewanie, niezależnie od pory roku. Firma instalująca usługę ustala z administratorem wartości temperatur, przy których ma być uruchamiana dostawa ciepła do mieszkań.

? Opłaty naliczane są tylko wtedy, gdy automatyka pogodowa uruchamia dostawę ciepła. Gdy temperatura nie spada poniżej określonego poziomu, mieszkańcy nie ponoszą dodatkowych kosztów ? tłumaczy Izabela Cabanowska Menedżer ds. Klientów Grupy GPEC, która dostarcza usługę Temperatura+. ? Chęć skorzystania z tego typu usługi można zgłosić bezpośrednio swojemu zarządcy ? dodaje.

Oszczędzanie ciepła na co dzień

Jak natomiast oszczędzać ciepło w okresie grzewczym? Warto wiedzieć, że nasze codzienne zachowanie ma wpływ na to, w jakiej ilości zużywamy ciepło. Zmieniając tylko nasze codzienne nawyki, możemy ograniczyć rachunki za ogrzewanie od 5 do 15%. Eksperci Grupy GPEC radzą jak ekonomicznie wykorzystywać ogrzewanie:

  • Utrzymuj temperatury na stałym, optymalnym poziomie w ciągu całego roku: 20°C w pokojach i 23°C w łazience.
  • Dokładnie zamykaj drzwi i okna w pomieszczeniach wspólnych, takich jak klatki schodowe, piwnice, pralnie czy suszarnie.
  • Wietrz pomieszczenia – krótko, lecz intensywnie, otwierając szeroko okno. 10 minut przed wietrzeniem przykręć ogrzewanie i włącz po zamknięciu okien.
  • Obniżaj intensywność ogrzewania podczas nieobecności w domu, w nocy, podczas urlopu, a także w rzadko użytkowanych pomieszczeniach. Pamiętaj jednak, że różnica pomiędzy temperaturą docelową, a obniżoną nie powinna być większa niż 3 stopnie.
  • Nie przegrzewaj pomieszczeń.
  • Sprawdź odpowietrzenie grzejników w momencie rozpoczęcia ogrzewania.
  • Pozwól ciepłemu powietrzu kierować się do środka pomieszczenia. Sprzyja temu zamontowanie półki nad grzejnikiem.
  • Zamontuj zawory termostatyczne, regulujące dopływ ciepła do grzejników.
  • Pamiętaj, aby maksymalnie wykorzystywać położenie pomieszczeń względem słońca. W ciągu dnia, nie zasłaniaj okien.
  • Odsłoń grzejniki. Pozbądź się obudów i długich zasłon

 


dostarczył infoWire.pl

Źródło GPEC. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy