Wiadomości branżowe

Internet narodził się w Polsce. W Wirtualnej Polsce.

Wirtualna Polska rozpoczyna świętowanie 20 lat istnienia. To od niej zaczął się polski internet. Dwadzieścia lat temu ruszył katalog stron internetowych, który stopniowo przekształcał się w portal. Założyło go kilku zapaleńców, którzy poznali się, a jakże, za pośrednictwem raczkującej wówczas sieci.

 Na stronie głównej WP pojawiło się właśnie okazjonalne logo. ?Wirtualna Polska. 20 lat?. Zainicjowano w ten sposób 20. nieformalną rocznicę narodzin polskiego internetu, a tym samym polskiego ?społeczeństwa informacyjnego?. To pierwsze z zaplanowanych jubileuszowych działań.

W marcu 1995 Wirtualną Polskę stworzyli ludzie, którzy poznali się, oczywiście, w internecie. 20 lat temu nazwę Wirtualna Polska należało odczytywać dosłownie ? był to katalog, który zbierał w jednym miejscu cały internetowy świat tworzony w języku polskim. Prawdziwa wirtualna Polska.

 Od początku, wspólnie z użytkownikami, WP tworzyła najważniejsze wydarzenia w polskim internecie. Co ciekawe, udostępniała jedną z pierwszych masowych poczt elektronicznych, o imponującej, jak na ówczesne czasy, pojemności 15 MB. Za pośrednictwem WP można było zobaczyć pierwszą debatę przedwyborczą transmitowaną online (w 1997 roku) i pierwszy sondaż opublikowany zaraz po zakończeniu głosowania. W 2000 roku udostępniono serwis WAP, umożliwiający przeglądanie portalu z telefonu komórkowego.

Pierwsze dane na temat oglądalności WP pochodzą z grudnia 1996 r. WP miała wtedy 10 tys. ? jak się wówczas mówiło ? załadowań. W 2000 roku oglądalność portalu liczyło się już w setkach tysięcy użytkowników (cookies), a we wrześniu 2000 ich liczba przekroczyła milion. Kolejne lata przyniosły coraz dokładniejszą miarę liczby użytkowników: Real Users, czyli osób. Rekord padł w grudniu 2014 roku*. Serwisy Grupy WP przyciągnęły w ciągu miesiąca 15,63 mln użytkowników (RU), którzy wygenerowali 4,1 mld odsłon krajowych ogółem. Wspólnie wszyscy użytkownicy na stronach Grupy Wirtualna Polska spędzili 110 mln godzin miesięcznie.

Od 20 lat wszystko, co ważne dzieje się w Polsce. W Wirtualnej Polsce.

 

Artykuł ?Internet narodził się w Polsce. W Wirtualnej Polsce 20 lat temu?

20 lat Wirtualnej Polski w WP.TV

 

*dane za: badanie Megapanel PBI/Gemius, grudzień 2014 r.


dostarczył infoWire.pl

Źródło Wirtualna Polska SA. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy