Nawigacja Wiadomości branżowe

“Informatyczni rzemieślnicy” jednoczą siły na Śląsku

Wczoraj po raz pierwszy na Śląsku spotkali się entuzjaści światowego nurtu software craftsmanship. To społeczność jednocząca specjalistów IT wokół idei „renesansowego” spojrzenia na tworzenie oprogramowania, aktywnie działająca m.in. w największych miastach USA, Berlinie czy Londynie. Grupy software craftsmanship gromadzą „informatycznych rzemieślników”

Wczoraj po raz pierwszy na Śląsku spotkali się entuzjaści światowego nurtu software craftsmanship. To społeczność jednocząca specjalistów IT wokół idei ?renesansowego? spojrzenia na tworzenie oprogramowania, aktywnie działająca m.in. w największych miastach USA, Berlinie czy Londynie. Grupy software craftsmanship gromadzą ?informatycznych rzemieślników? niezależnie od zajmowanego stanowiska, metodyki pracy czy używanego języka programowania.

Pierwsze, organizacyjne spotkanie grupy Software Craftsmanship Silesia odbyło się 21 marca w Katowicach. Organizatorzy są przekonani, że wkrótce społeczność liczyć będzie około stu osób, aktywnie zaangażowanych w jej działania. W ramach inicjatywy planowane są wydarzenia o zróżnicowanym charakterze: wykłady, prezentacje, warsztaty, panele dyskusyjne czy imprezy typu code retreat ? polegające na całodniowym wspólnym programowaniu.

Głównym założeniem zyskującego na świecie coraz większą popularność nurtu software craftsmanship jest odwoływanie się do tradycji rzemiosła jako profesji regulowanej pewnym kodeksem oraz wzorcami projektowymi. Społeczność integruje specjalistów IT zajmujących się na co dzień różnymi zadaniami ? m.in. programistów, architektów, analityków, project managerów, specjalistów QA ? bez względu na podziały związane z metodykami pracy czy językami programowania. Wszyscy deklarują dbałość o jakość pracy i profesjonalizację rzemiosła programistycznego.

? W naszym regionie istnieje kilka grup tematycznych zrzeszających programistów, ale brakowało do tej pory inicjatywy jednoczącej środowisko, która skupiałaby wszystkich zainteresowanych, niezależnie od metodologii, miejsca pracy i zajmowanego stanowiska. Jesteśmy przekonani, że grupa Software Craftsmanship Silesia wypełni tę lukę ? mówi Paweł Odor, główny specjalista polskiego oddziału Kroll Ontrack, sponsora i partnera grupy.

Entuzjaści podejścia software craftsmanship odwołują się do historycznych wzorców wytyczonych przez cechy rzemieślnicze. W manifeście nurtu mowa m.in. o potrzebie dbałości w tworzeniu oprogramowania, stałego wnoszenia nowej wartości, tworzenia wspólnoty profesjonalistów oraz produktywnej współpracy z klientem. W Polsce aktywne grupy utożsamiające się z tymi ideałami działają już m.in. w Warszawie, Krakowie i Lublinie. Jedna z większych społeczności związanych z software craftsmanship powstała właśnie na Śląsku. Na pierwszym spotkaniu Software Craftsmanship Silesia zjawiło się około 50 osób.

***

Manifest Software Craftsmanship można znaleźć i podpisać na stronie http://manifesto.softwarecraftsmanship.org
Do grupy Software Craftsmanship Silesia dołączyć można za pośrednictwem strony www.meetup.com/sc-silesia

###

Informacje o firmie Kroll Ontrack sp. z o.o., polskim oddziale firmy Kroll Ontrack Inc.:

Kroll Ontrack sp. z o.o. (www.krollontrack.pl) jest polskim oddziałem Kroll Ontrack Inc. ? wiodącego na świecie dostawcy usług odzyskiwania danych oraz informatyki śledczej (ang. computer forensics). Firma dysponuje największym i najbardziej zaawansowanym technologicznie w Europie Środkowej i Wschodniej laboratorium odzyskiwania danych i informatyki śledczej. W strukturach Kroll Ontrack sp. z o.o. działa również największe poza Stanami Zjednoczonymi centrum rozwoju oprogramowania Kroll Ontrack.

By uzyskać więcej informacji o Kroll Ontrack Polska, zapraszamy do odwiedzenia www.krollontrack.pl

Informacje o firmie Kroll Ontrack Inc.:

Kroll Ontrack dostarcza usługi i oprogramowanie bazujące na najnowszych technologiach. Klientami firmy są jednostki prawne, klienci korporacyjni, jednostki administracji państwowej, a także klienci indywidualni. Kroll Ontrack jest dostawcą usług
w zakresie odzyskiwania danych, zaawansowanego wyszukiwania danych, papierowego i elektronicznego odnajdywania danych, informatyki śledczej, konsultingu w zakresie informacji posiadanych w formie elektronicznej oraz konsultingu sądowego. Kroll Ontrack jest technologicznym działem Kroll Inc., globalnej firmy konsultingowej zajmującej się zarządzaniem ryzykiem. Kroll Inc. jest firmą należącą do Altegrity, lidera wśród dostawców rozwiązań z branży IT.

By uzyskać więcej informacji o Kroll Ontrack, zapraszamy do odwiedzenia www.krollontrack.com

< 237532" >

Źródło Kroll Ontrack. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy